Simetrik Sifreleme Algoritmalari

Mustafa Erdem Köşk - 18/06/2017
simetrik-sifreleme-algoritmalari

Simetrik algoritmalar –blok sifreleme ve –Dizi(akis) sifreleme algoritmalari olarak ikiye ayrilmaktadir. Simetrik Algoritmalar temelinde tek anahtar barindirdiklarindan ve nispeten daha kisa sifreleme anahtarlari kullandiklari için biri açik biri kapali iki sifre tutmak zorunda olan asimetrik sifreleme algoritmalarindan daha hizli çalisirlar. Ancak sifreleyen ve çözen tarafin tek bir sifreyi bilmesi tüm güvenlik kontrolü için yeterlidir.

 

Blok Sifreleme Algoritmalari:

Blok sifrelerin gücünü belirleyen bazi faktörler asagida ki gibidir:

Anahtar: Blok sifrelerde anahtarin uzunlugu saldirilara karsi güçlü olacak sekilde seçilmelidir. Anahtarin uzun olmasi sifrenin kaba kuvvet(brute-force) saldirisina karsi kirilabilirligini zorlastirir.

Döngü sayisi: Dogrusal dönüsüm ve yer degistirme islemleri ile sifreleme algoritmasi daha da güçlenmektedir. Bu sebep ile algoritmanin ugrayacagi döngü sayisi sifrenin korunmasi adina etkili bir parametredir. 

Yer degistirme kutulari: Blok sifreleme algoritmalarinin en önemli elemani yer degistirme kutularidir. Algoritmanin tek dogrusal olmayan elemanidir. Bu yüzden iyi bir yer degistirme kutusu seçimi sifrenin karmasikligini dogrudan etkiler.

 

Nasil Çalisir?

  • Blok Sifreleme Algoritmalari veriyi bloklar halinde islemektedir. Isleyebilecegi kadar veriyi alip her birini bir ayri blok yapar. Bunun sebebi çözerken sifreyi çözen kisinin bu bloklari mantiksal sira ile parçalamasi gerekmektedir.
  • Bazen bagimsiz bazen birbirine bagli olarak sifrelemektedir. Bir blok kisminin sifrelemesi digerini bagli ile çözmek ayni sekilde zorlasmaktadir.
  • Blok sifreleme sifrelenecek bir blok bilgiyi hafizasina yükler ve hali hazirda bulunan tek anahtar ile sifrelem uygulanarak ayni blok ayni alan kaplayacak baska bir bloga dönüsmüs olur.
  • Algoritmalar hafizalarindan bir bilgi tutmadigi için hafizasiz sifreleme adini da almaktadirlar.
  • Bütünlük kontrolü gerektiren uygulamalar da genellikle blok sifreleme algoritmalari tercih edilir. Bune örnek olarak internetten indirdiginiz uygulamanin dogru kaynaktan indirilip indirilmedigi kontrolu örnek verilebilmektedir.
  • Blok sifreler, karistirma veya yilma tekniklerine dayanir. Karistirma sifreli metin ve açik metin arasindaki iliskiyi gizlemeyi amaçlarken, yayilma açik metindeki izlerin sifreli metin de sezilmemesini saglamak için kullanilir. 

 

Dizi Sifreleme Algoritmalari:

Veriyi bit listesi olarak alarak üzerinde islem yapmaktadirlar. Bu sebeple girilen verinin uzulungu temelinde hiçbir fark yaratmamakadir. Parçalara bölmediginden girilen veri veri olmasi disinda bir önem tasimamaktadir. Telsiz haberlesmesi gibi gürültülü veri ortamlarinda veriyi sifrelemek üzerine kullanilirlar. Her bir basamagin sifrelenmesi o anki iç duruma bagli oldugu için dizi sifrelerine durum sifreleri de denmektedir. Pratikte, her bir basamak bir bit ve birlestirme operatörü XOR islemidir.

 

Sonuç olarak , dizi sifrelerinin simetrik sifrelemeye yaklasimi blok sifreleme algoritmalarindan farklilik gösterebilirler. Blok sifreleri sabit ve degismez büyük basamak bloklari üzerinde çalismaktadirlar. Bu iki sifreleme metodu arasindaki ayrim her zaman belirgin degildir: bazi blok sifrelerindeki islemlerinde bir blok sifre primitifi kullanima bagli olarak dizi sifresi karakteri gösterebilir. Dizi sifrelere blok sifrelemeye oranla ham veriyi dogrudan kullandigindan hizlilik göstermektedir. Ancak block sifreleme nispeten daha güvenli sayilabilmektedir.